Czym jest NLP?

Autorem artykułu jest Daniel Żółtowski


Czy potrafisz naprawdę skutecznie korzystać z własnego umysłu? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się jak działa nasz umysł? Jak go zmusić aby działał zawsze na naszą korzyść?


Czy w ogóle jest to możliwe, żeby zaprogramować go na zmianę? Na to pytanie odpowiedzią może być NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne (skrót od Neuro-Linguistic Programming). Jak najprościej streścić czym jest NLP? Jest to zestaw skutecznych technik kontrolowania własnego umysłu, emocji, działań.


* neuro (sposób przetwarzania informacji odbieranych przez zmysły)


* lingwistyczne (odnosi się do sfery językowej)


* programowanie (sposób w jaki przechowujemy i przetwarzamy informacje i własne doświadczenia)


Narzędzia te zostały wymodelowane od ludzi, którzy odnosili największe sukcesu w „komunikacji ze światem” przez panów Bandlera i Grindera. Zadali oni kiedyś pytanie jak ludzie sukcesu ten sukces osiągnęli? Opracowali więc proces, na którym opiera się całe NLP: modelowanie (proces odkrywania myśli i czynności umożliwiających komuś zdobycie pewnej umiejętności lub wykonywanie jakiegoś zadania, uczenia się). Rozpoczęli obserwacje – modelując ludzi sukcesu okazało się, że jest wiele elementów powtarzających się w ich działaniu. Dowiedli, że kiedy już się zrozumie tok myślenia i motywy ludzi utalentowanych można jak oni osiągnąć sukces.


U podstaw NLP leżą struktury lingwistyczne presupozycje (czym są – w kolejnych postach) tj: „Nie ma porażek są tylko informacje zwrotne”, „Mapa to nie terytorium”, „Jeśli jedna osoba coś potrafi, każdy może się nauczyć jak to robić”, „Doświadczenie ma strukturę”.


Filary NLP:
  • cel – czego pragniesz
  • wrażliwość sensoryczna – zdolność obserwowania, dostrzegania szczegółów
  • elastyczność behawioralna – obserwowanie, uczenie się modyfikacji zachowań
  • dobry kontakt (rapport) – tworzenie dobrych stosunków z innymi osobami


Każdy podaje inną definicję tego skrótu. Ale każdą z nich można zamknąć w jednym prostym zdaniu: NLP to narzędzia do budowania sukcesu na różnych płaszczyznach!

_ _ _ _ _


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij