Kiedy wszystko idzie zgodnie z planem?

Autorem artykułu jest Krzysztof Dmowski

Planowanie jest ważnym aspektem życia każdego człowieka, bo to na czym się skupiamy, otrzymujemy. Dobre planowanie przyszłości przynosi odpowiednie efekty, ale samo planowanie to znacznie za mało.

Pomimo wielkiego znaczenia planowania przyszłości, należy rozróżnić sprawy, w których planowanie jest ważne, a w których ważne jest planowanie ze szczegółami. Jeżeli pragniesz czegoś, jakiejś zmiany, która dotyczy twojego ciała i na tym się skupiasz, właśnie to otrzymasz, a mam tu na myśli głównie samoleczenie. Nie zastanawiasz się tu nad szczegółami, chcesz być zdrowy i sobie to wyobrażasz z emocjami. Jeżeli pragniesz spotkać idealnego partnera, to myśląc o nim, do jego opisu używasz niezliczonej ilości przymiotników, ale kiedy pragniesz dobrej pracy, wówczas nie określasz jej z takimi drobiazgami, bo to już tu nie ma znaczenia.

W planowaniu przyszłości, kiedy ma iść zgodnie z planem, wytyczasz cel i nie zastanawiasz się jak wypełnić szczegóły, bo wówczas coś pójdzie inaczej niż chcesz. Jeżeli chcesz prowadzić firmę — wystarczy w swej wyobraźni widzieć siebie na tym stanowisku, czuć to co miałbyś czuć, gdy marzenie się zmaterializuje. Nie rozmyślasz o tym, czy biurko, za którym siadasz, będzie z orzecha czy z dębu (choć można i o to zadbać), a nawet jeżeli chcesz mieć biurko z orzecha w swoim gabinecie, to nie rozmyślasz gdzie je kupisz, bo to musi samo wyjść w trakcie i nie koniecznie być pierwszym meblem jaki stanie w gabinecie.

Pewne rzeczy działają według ustalonych dat. Tak jest z egzaminem na prawo jazdy, ale nie musi być w przypadku odniesienia sukcesu. Jeżeli postanowisz, że w wieku trzydziestu lat będziesz właścicielem dobrze prosperującej firmy, tak może się stać. Wątpliwe jest jednak zrealizowanie daty, którą sam ustawiasz, bo zanim coś osiągniesz musisz nauczyć się to posiadać, aby tego nie stracić. Przed takim działaniem broni nas również nieświadomy umysł — nie da ci czegoś, co w kilka dni mógłbyś stracić nieodwracalnie. Jeżeli coś dostaniesz i stracisz, to wówczas przeżywasz utratę i znamię porażki znacząco się odbija na twojej psychice. Jednak ustalanie okresu, w którym chcesz coś osiągnąć ma znaczenie, bowiem przekazujesz swojej nieświadomości, że do tego czasu musisz to wszystko poznać, aby utrzymać swoje pragnienie. Za przykład weź sobie wygraną na loterii. Wielu ludzi wygrało, ale wielu straciło wygraną i nic nie mają, bo nie byli gotowi. Jeżeli sobie wyobrażasz (jak twierdziła Bożena Figarska), że wygraną umieścisz na procencie, to pieniądze do ciebie nie przyjdą, bo ich miejsce nie jest na bankowym koncie — pieniądz chce krążyć. Natomiast jeżeli wyobrażasz sobie na co przeznaczysz wygraną, jesteś już w połowie drogi.

Wszelkie zatem działania związane z planowaniem przyszłości należy zacząć od siebie i pracy z nieświadomym umysłem, nazywanym: podświadomością. Nieświadomy umysł doskonale widzi kiedy nie dotrzymujesz obietnic, kradniesz, oszukujesz, a w Twoim otoczeniu panuje nieporządek. Tu leżą podstawy do osiągania pragnień i najmniejsze zaniedbanie może przyczynić się do braku materializacji nawet jeżeli codziennie będziesz pragnął, pisał na kartce, afirmował i angażował emocje. Nieświadomy umysł według swojej logiki układa przyszłość i postrzega wszystko według jednego schematu. Zdjęcie w ramce na biurku przedstawiające ukochaną osobę lub ciebie — umysł widzi jedną osobę i jesteś sam, a podobne znaczenie ma mina na tym zdjęciu, radość, smutek, zamyślenie.

Zanim złożysz obietnicę, zastanów się, czy będziesz w stanie jej dotrzymać. Czy dotrzymanie tej obietnicy będzie możliwe? Często dziewczyna składa obietnicę: „nigdy cię nie opuszczę”, a po jakimś czasie dochodzi do rozstania. W efekcie nie ma tu nic dziwnego, bo dla tej dziewczyny ta obietnica jest ważna, ale tylko w tej chwili. Kobiety działają emocjami, a zatem inna silniejsza emocja może doprowadzić do złamania tej obietnicy. Podobnie i mężczyźni składają obietnicę, przyjaciel mówi do przyjaciela: „dla ciebie zrobię wszystko”, a potem ten przyjaciel robi coś, co tłumaczy możliwość odstąpienia od dotrzymania obietnicy. Każda odwracalna obietnica lub szybka zmiana zdania pod wpływem chwili, odsuwa nas od obranego celu, a nawet zamyka do niego drogę. Na świecie liczysz się tylko ty, to co mówisz i to co robisz, bo nikt za ciebie nie zrobi nic. Można tu mówić o anomalii, kiedy złodziej kradnie pieniądze i żyje potem na wysokim poziomie, ale za nic nie usunie ze swojego wnętrza poczucia winy, nadejdzie sytuacja, która będzie karą — a to może być najbardziej niespodziewane zdarzenie, po którym ten ktoś wysnuwa teorię o pieniądzach, a winą są wyłącznie jego własne czyny.

Konsekwencja w działaniu albo jej brak, zbliżają nas do celu lub odsuwają od materializacji. Ważna jest też nagroda jaką sobie damy za osiągnięcie celu. Trzeba sobie dawać jak najwięcej, bo nagradzając siebie sprawiamy radość samemu sobie, a jest to jedna z najważniejszych emocji. Umiejętność wytwarzania endorfin nawet w wyobraźni sprawia, że marzenie realizuje się szybciej, a używanie hormonów szczęścia podczas wizualizacji przyspiesza spełnienie marzeń.

Podobnie też sekrety i tajemnice nie pomagają w osiąganiu obranego celu. Mózg jest jak dziecko i to co jest zabawą przychodzi łatwiej, niż to co jest obowiązkiem — i pułapka tkwi w terminologii. „Moja praca to przyjemność”, gdzie różnicą jest „znowu muszę iść do pracy”.
_ _ _ _ _

Krzysztof Dmowski

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij