Planowanie kariery

W trakcie studiów lub zaraz po ich ukończeniu rozpoczyna się jeden z najważniejszych etapów w naszym życiu, a mianowicie planowanie kariery. W dzisiejszych czasach nikt rozsądny i przedsiębiorczy nie zdaje się na ślepy los czy łut szczęścia. Owszem, czasem i to jest w życiu potrzebne, ale tego nie możemy świadomie ani zaplanować, ani też wziąć pod rozwagę czy zdać się na to. Zdarzy się lub nie – nie od nas to zależy. To, co możemy ukształtować i wypracować leży w naszych rękach oraz zależy od naszych umiejętności, woli i nastawienia.


planowanie_kariery
Planowanie kariery to dość trudny, absorbujący i ważki temat. Właściwie to każdy zawód, któremu towarzyszy pasja i zaangażowanie prowadzi do sukcesu. Najważniejsze to na starcie podjąć właściwą decyzję o obraniu konkretnej drogi kariery, a konsekwencja pozwoli dotrzeć do zamierzonego celu. W planach na przyszłość powinniśmy uwzględnić świadomość ustawicznego dokształcania się, gdyż czasy, w których żyjemy sa bardzo dynamiczne i nie od dziś wiadomo, że jeśli nie podnosimy swoich kwalifikacji to nie tyle stoimy w miejscu, a wręcz cofamy się. Zmieniająca się rzeczywistość warunkuje coraz to nowe wywania. Pamiętać należy, że wiara we własne możliwości w połączeniu z konsekwencją oraz pozytywnym nastawieniem to jeden z kluczy do sukcesu.

Praca determinuje nasze życie. Jest to główna składowa naszej egzystencji. Podjęcie odpowiedniej pracy, która da nam satysfakcję i zadowolenie, rzutuje na jakość naszego życia osobistego. Aby otrzymać pracę na miarę naszych oczekiwań, musimy przejść etap rekrutacji na wybrane przez nas stanowisko.

Rekrutacja przeważnie jest etapem, który obarczony jest stresem dla osoby aplikującej na dane stanowisko pracy. Nic w tym dziwnego, zawsze tak było i będzie. Stres będzie nam towarzyszył, ale nie oznacza to, że musi on mieć destruktywny wpływ na nas. Faktem jest, że zazwyczaj stres pojmujemy jako zjawisko i stan negatywny. Warto jednak wiedzieć, że stres może być również pozytywny i mobilizujący do działania. Często stanowi siłę napędową, która dodaje energii.

Podczas rozmowy o pracę następuje nasza autoprezentacja. Jest to moment, który może decydować o naszym sukcesie lub porażce. Warto dobrze się przygotować do tego etapu, gdyż profesjonalna autoprezentacja to umiejętność, która ma za zadanie wytłuścić i uwypuklić nasze zalety. Pierwsze wrażenie, a także to, co powiemy o sobie podczas pierwszej minuty ma ogromny wpływ na postrzeganie nas poprzez osoby rekrutujące. Podczas autoprezentacji oceniana jest przede wszystkim komunikacja.

Komunikacja to sztuka porozumiewania się z otoczeniem, która będzie towarzyszyć nam poprzez cały czas trwania naszej pracy. Nie chodzi tutaj tylko o kontakty bezpośrednie, ale także o pisanie szeroko rozumianej korespondencji. Umiejętność dobrej komunikacji stanowi o sukcesie pracownika, zespołu i wreszcie całej firmy. Niezwykle wysokie umiejętności w tym zakresie powinny posiadać osoby pretendujące na stanowisko menadżerskie. Właściwa komunikacja na linii pracownik – zwierzchnik pozwala na prawidłowe zarządzanie zespołem, a także dobre zarządzanie czasem w firmie. Równie ciężko jest wyobrazić sobie, aby profesjonalna asystentka, czy osoba prowadząca sprzedaż bezpośrednią lub zajmujaca się obsługą klienta, czy też prowadząca telemarketing nie była komunikatywna. Swobodny przepływ informacji jest jednym z czynników pozwalającym firmie zachować prężność, wiarygodność i profesjonalny wizerunek.

Podczas rozmowy o pracę przyszły pracodawca stara się również dowiedzieć, jakie są predyspozycje przyszłego pracownika w zakresie negocjacji. To bardzo istotny element rozmowy. Pracodawca często sprawdza tę umiejętność np. podczas ustalania warunków uposażenia. Negocjacje służą zażegnaniu konfliktu. Sztuka negocjacji jest niezwykle cenna sztuką, gdyż z założenia ma prowadzić do kompromisu. Poza tym w trakcie negocjacji warto zaakcentować naszą asertywność, bo właśnie sztuką jest również umiejętność mówienia „nie” i poprzez to wyrażanie swoich emocji. Sprzyja to niwelowaniu pojawiania się sytuacji stresowych.

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej przyszly pracodawca często stara się wysondować, jaką potencjalny pracownik ma wizję rozwoju osobistego i zawodowego. Warto w tym aspekcie pomysleć o niezwykle szybko i dynamicznie rozwijającej się alternatywie doszkalania się. Ograniczone zasoby wolnego czasu to zmora dzisiejszych czasów. Tempo życia jest wręcz oszałamiające. Umysl ludzki i technika wychodzą naprzeciw tym problemom. Z roku na rok rosnącą popularność zdobywają kursy internetowe. E-learning jest nowoczesnym sposobem nauczania, który zyskuje coraz większe uznanie i zaufanie, zwłaszcza wśród osób, które już pracę posiadają, ale chcą się dokształcać w wybranym przez siebie czasie oraz miejscu. Na kursach e-learningowych można dokształcać się z szerokiego zakresu zagadnień. Profesjonalnie opracowane materiały pozwalają zdobyć oraz poszerzyć wiedzę np. jak założyć sklep internetowy, w jaki sposób odbywa się pozyskiwanie funduszy unijnych, jak dobrze pisać maile albo jak prawidłowo zarządzać relacjami z klientem CRM. Kursy online pomagają odświeżyć wiedzę doświadczonych pracowników oraz ją uaktualnić.

Kolejna alternatywą – zwłaszcza dla osób już na stanowiskach kierowniczych w firmie, a chcących rozwinąć swoja scieżkę zawodową jest współpraca z coachem. W ostatnich latach ta forma rozwoju osobistego i poszerzenie horyzontów zawodowych we współpracy z coachem jest coraz bardziej popularna, pożądana i doceniana. Coach jest osobą, która postrzegana jest jako konsultant, terapeuta czy wręcz mentor. Pomaga on zainteresowanemu rozwinąć i ugruntować wiele pojęć oraz schemtów i zagadnień, jak również skorygować zachowania, które są wymagane w komunikacji w biznesie. Często na warsztatach z coachem poszerzane są zagadnienia etyki w biznesie. Kładziony jest nacisk na szlifowanie i dopracowywanie wystąpień publicznych wewnątrz firmy czy tez poza nią. Coaching jest formą współpracy, która stale się rozwija i zauważa się znaczny wzrost zapotrzebowania na ten rodzaj usług.

Jako potencjalny pracownik firmy mamy podczas rozmowy kwalifikacyjnej możliwość aktywnego kształtowania dialogu. Świadomość obowiązków,ale i też praw pracowników wzrasta każdego roku. Coraz częściej osoby aplikujace do nowej pracy zwracaja szczególną uwagę na przestrzeganie warunków BHP w miejscu pracy. Już na rozmowie rekrutacyjnej warto o nie zapytać przyszłego pracodawcę. Należy pamiętać, że rola pracodawcy nie kończy się na zatrudnieniu potencjalnego pracownika, ale również na zapewnieniu mu godnych i wygodnych warunków w miejscu pracy. W zakres czynników spełniających warunki BHP wchodzi wiele zmiennych, jak np. oświetlenie, wentylacja, czystość czy stająca się już powoli standardem klimatyzacja. Zainteresowanie potencjalnego pracownika w tym aspekcie może być potraktowane przez przyszłego pracodawcę, jako rzetelność i dbałość o siebie samego i swoje najbliższe otoczenie.

Jako świadomy i zaangażowany przyszły pracownik powinniśmy starać się uzyskać informację, jak pracodawca widzi drogę rozwoju firmy. Za sprawą dynamicznie rozwijającej się techniki wiele firm w części lub całkowicie działa i rozwija się prowadząc działalność gospodarczą opartą o szeroko rozumiane rozwiązania teleinformatyczne. Dzisiejszy e-biznes to działalność prowadzona online. Skuteczna promocja w sieci to obecnie jeden z najlepszych pomysłów na wypromowanie firmy. Wydaje się, że współczesna firma bez egzystencji w internecie nie ma prawa bytu w rzeczywistości. Świat realny jest ścisle powiązany z tym wirtualnym. Obecnie dostępne są kursy online, które oferują sporo informacji na ten temat.

Warto dobrze przygotować się do rozmowy o pracę. Owocem naszego wstępnego przygotowania będzie zdobycie stanowiska pracy, które chcemy mieć a nie takie, które bylibyśmy zmuszeni podjąć z braku innych propozycji i możliwości. Warto w siebie inwestować, ponieważ z definicji inwestycja to efekt korzyści odroczonych w czasie. Kursy online dają możliwość dobrego przygotowanie się do rozmowy a certyfikat ukończenia kursu online uwiarygodni nas w oczach potencjalnegopracodawcy.

Karolina Kasowska
Polecamy kurs online » Planowanie Kariery

Dowiesz się jak zwiększać własną konkurencyjność na rynku pracy.
Poznasz fazy i profesjonalne metody planowania kariery oraz sposoby ich wykorzystania w odniesieniu do własnej osoby.
Zdobędziesz wiedzę, która pozwoli na efektywne zaplanowanie kariery w zależności od ustalonych celów, założeń i oczekiwań.
Otrzymasz wskazówki, dzięki którym zwiększysz własne kompetencje zawodowe.

1 komentarz:

Maja pisze...

Sztuką jest zaplanować swoją karierę. Czy faktycznie jest to wykonalne? W wielu przypadkach tak. Jednak czy później jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy? Jeżeli realizujemy się zawodowo w sferze, która odpowiada naszym życiowym pasjom to mamy dużą szansę na sukces :)


Udostępnij:

Tweetnij