Świadome życie

Autorem artykułu jest Mariusz Kapusta

Co to znaczy świadome życie? Pewnie większość z nas i tak uważa, że żyje maksymalnie świadomie. Wiemy przecież, co robimy, nie zachowujemy się jak bezwolne kukły tylko obserwujemy otoczenie, zdajemy sobie sprawę, kiedy śnimy, a kiedy działamy na jawie, zdajemy sobie sprawę ze swoich poczynań.

Czego więcej trzeba żeby być świadomym? I komu to oceniać? Co byś odpowiedział na pytanie: kim jesteś? Czy jesteś w stanie opisać siebie, swoje plany ambicje i marzenia w ciągu kilku minut osobie, którą właśnie poznałeś? Zapewne odpowiesz, że nie. Dlaczego? Dlatego, że każdy z nas jest zbyt skomplikowany, żeby dało się to zrobić tym czasie, czy po prostu nigdy nie poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na to, żeby zadać sobie trud poznania siebie?

Najprawdopodobniej w tej właśnie chwili myślisz sobie, że ten, kto pisał ten artykuł ma nie po kolei w głowie. Jak można nie znać siebie? Kto ma znać Ciebie lepiej, niż Ty, w końcu jesteś ze sobą od urodzenia ;). Zróbmy prosty test. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć szybko i ze stuprocentową pewnością na proste pytania. Jakie jest twoje największe marzenie? Jakie są twoje trzy najsilniejsze strony? Jaki jest twój najważniejszy cel w tym roku? Jeżeli znasz te odpowiedzi resztę artykułu możesz przeczytać na zasadzie ciekawostki, jeżeli jednak wahasz się zapraszam do uważniejszej lektury.

Według encyklopedycznej (wikipedia) definicji świadomość to ?stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie). Zwykły stan czuwania.? Zapewne z naukowego punktu widzenia definicja jest poprawna, pytanie tylko jak bardzo może Ci się przydać w życiu. Dla mnie świadome życie to zaakceptowanie faktu, że jesteś odpowiedzialny za swoje życie, masz wpływ na to, co Ci się przydarza, masz wolny wybór, co do tego jak chcesz zareagować w danej sytuacji i co najważniejsze, twoje działania ukierunkowane są na realizację twojej wizji przyszłości.

Zacznijmy od odpowiedzialności. Każdemu z nas przydarzają się gorsze dni, wydarza się coś, co nam się nie podoba. Wiele osób reaguje w takiej sytuacji wpadając w ton ?ktoś powinien coś z tym zrobić?, ?to jego wina?, ?ja zrobiłbym to lepiej, ale?. I zazwyczaj na gadaniu się kończy. Narzekanie w gronie znajomych stało się naszą narodową specjalnością. Co jest nie tak z takim podejściem? Do niczego konstruktywnego w zasadzie nie prowadzi. Możesz na chwilę podbudować sobie swoje ego przekonując wszystkich, dookoła, że to, kto inny zawinił, natomiast ani trochę nie zbliżysz się do rozwiązania problemu. To może się stać tylko i wyłącznie, jeżeli powiesz sobie ?Nie podoba mi się ta sytuacja. Chcę ją  zmienić. Co mogę zrobić w tym kierunku??. Ostatecznie, że to, co osiągnąłeś do tej pory zawdzięczasz wyborom i działaniom dokonywanym przez Ciebie i w przyszłości nic się nie zmieni. Dlaczego akceptacja tego faktu jest tak ważna? Bo to fundament, na którym będziesz budować. W momencie, w którym zdajesz sobie sprawę, że to od Ciebie zależy, kim możesz być, że możesz realizować swoje marzenia nie czekając i nie oglądając się na nikogo zaczynasz postrzegać i myśleć o otaczającej Cię rzeczywistości w kategoriach ?jak mogę to zrobić? zamiast ?niech ktoś przyjdzie i to zrobi?. Zaczynasz działać i zyskujesz najważniejszy w realizowaniu każdego przedsięwzięcia element ? inicjatywę, z obserwatora stajesz się kimś, kto aktywnie wpływa na swoje otoczenie.

W tym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nie musisz wcale akceptować po prostu tego, co Ci się w życiu przydarza, ale możesz w każdej sytuacji dokonać wyboru Twojej reakcji. Niczego tak naprawdę w życiu nie musisz, wybierasz konkretne działanie z różnych powodów. W tym momencie najprawdopodobniej wiele osób podaje przykład pracy. Przecież muszę tam chodzić, czyli jednak nie zawsze mam wybór. To nieprawda. Możesz sobie dzisiaj powiedzieć, że nie pójdziesz do pracy, zostaniesz w domu i zrobisz coś, na co od zawsze miałeś ochotę, prawda? Czy ktoś Cię do czegoś zmusi siłą? Nie. Najprawdopodobniej tego nie zrobisz i ja też tego nie zrobiłem do tej pory, dlatego, że praca przede wszystkim zapewnia mi utrzymanie, realizacje kilku moich celów życiowych i nadal się w niej uczę. Gdybym się tam nie pojawił stracę źródło przychodów, a na to nie jestem gotowy. Czym takie podejście różni się od ?muszę iśc do pracy?? Tym, że uświadamiam sobie, dlaczego jednak decyduję się na wyjście do biura i rozważam alternatywy. Czy istnieje inny sposób na utrzymanie siebie? Jak inaczej mogę realizować moje cele i czy akurat ta praca to jedyne miejsce, gdzie będę się mógł czegoś nauczyć? Jakie Ty rozważasz opcje?

Chciałbym, żeby jedna rzecz była jasna. Wzięcie odpowiedzialności za siebie i dokonywanie świadomych wyborów w życiu to naprawdę odważna decyzja. Wbrew pozorom wiele osób nadal oczekuje, że ktoś inny rozwiąże problemy, przed którymi stają i zakłada, że są w tak beznadziejnej sytuacji, w której nie mogą nic zrobić. Czekają całe życie na swoją szansę powtarzając mantrę? ach, gdyby tylko?? i często okazja przechodzi im przed oczami, a oni i tak nie będą w stanie jej dostrzec.

W tym tygodniu miałem sytuację, w której próbowałem przekonać grupę ludzi do mojego pomysłu. Nie udało się. Zależało mi na tym, ale niestety nie wyszło. Mogę podejść do tego na dwa sposoby. Albo to grupa była na tyle krótkowzroczna, że nie dostrzegła tego, co dla mnie oczywiste tym samym składając na nich winę, albo zaakceptować to, że nie przygotowałem się odpowiednio, nie wziąłem pod uwagę wszystkich punktów widzenia i zgodzić się z tym, że zawiodłem. Pierwsze podejście niczego by mi nie dało, pozostałbym przy swoim przekonaniu i niczego nie zmienił. W drugim przypadku odebrałem bezcenną lekcję wywierania wpływu i sprzedaży, wiem, co muszę usprawnić, żeby być skuteczniejszym najlepszym razem. Inicjatywa leży po mojej stronie.

Dlaczego ludzie nie decydują się na wzięcie nasienie odpowiedzialności? Bo wiąże się to pewnymi niedogodnościami i ciężarem. Nie ma już na kogo zwalić winy, za niepowodzenia. Jeżeli wiesz, że coś nie wyszło to nie, dlatego, że ktoś nawalił, ale samemu nie dopilnowało się tej osoby i jeżeli Ci na tym zależy trzeba się zaangażować w naprawianie błędów. Nie ma się, u kogo schronić i liczyć na to, że ktoś za nas zrobi to, na czym nam zależy. Dzieci potrafią wymusić na rodzicach to, czego chcą. Dorośli nie mają już takiego luksusu, trzeba zdobyć to, czego się chce samemu. Ciągłe podejmowanie decyzji może być męczące. Czasem mi też pojawia się w głowie myśl ?Chcę znowu być dzieckiem. Życie byłoby o wiele łatwiejsze?

To, jaka jest korzyść ze świadomego podejścia do życia? Dla mnie fundamentalna. Od momentu, w którym przekonasz się, że to Ty kształtujesz swoje otoczenie całkiem inaczej spojrzysz na świat. Będziesz miał dużo większą satysfakcję ze swoich osiągnięć, bo będziesz wiedział, że zawdzięczasz je sobie, będziesz skuteczniejszy w działaniu, bo nie będziesz marnować czasu na czekanie aż coś się samo naprawi. Osiągniesz większą spójność pomiędzy tym, w co wierzysz, a tym, co robisz, bo dużo szybciej będziesz orientować się, co tak naprawdę Ci w danej sytuacji nie pasuje.

Zrozumienie siebie, swoich celów daje niesamowitą siłę i motywację do działania, bo od momentu, w którym zdasz sobie sprawę, do czego dążysz zaczynasz dostrzegać możliwości realizacji swoich celów. Jesteś dużo bardziej skłonny do obserwowania świata, uczenia się i rozwijania siebie. Zaczynasz zdawać sobie sprawę, że twoja nauka będzie odbywała się też na zasadzie prób i błędów, a dzięki temu zwiększa się Twoja tolerancja dla Ciebie i dla innych. Generalnie wkraczasz na całkiem inny poziom efektywności.

Gra jest zdecydowanie warta świeczki. Jeżeli jesteś przekonany to czas przejść do konkretów i praktycznych działań. Materiałów na temat rozwoju osobistego, świadomego życia i osiągania sukcesu jest bardzo dużo, łatwo się w tym pogubić, dlatego proponuję Ci model, który ułatwi stawianie pierwszych kroków i uporządkuje zdobywanie przez Ciebie wiedzy o sobie samym. Dla mnie świadomość określa się na kilku płaszczyznach.
I. Przede wszystkim, jakie są Twoje wartości, filozofia życiowa, czy wiesz, jaki ślad zamierzasz zostawić po sobie. W prostych słowach, jaki jest sens życia dla Ciebie. Szukanie sensu życia to klasyczny filozoficzny problem, do tej pory nierozwiązany z prostego powodu. Sens życia trzeba sobie stworzyć samemu i taki spisany sens życia to twoja życiowa misja. Brzmi to egzotycznie i wiele osób reaguje na ten punkt bardzo sceptycznie. Przyznaję, że moja reakcja była taka sama, gdy usłyszałem o tym po raz pierwszy. Dopiero po kilku latach zdobyłem się na spisanie mojej misji i żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej.
II. Drugi element to Twoje nawyki. One manifestują, na co dzień, jakim jesteś człowiekiem. Te pozytywne to na przykład regularne ćwiczenia, dbanie o swój rozwój, efektywne wykorzystanie czasu, te negatywne to nałogi, odkładanie spraw na później, nie kończenie rozpoczętych zadań. Nawyki są tak bardzo istotne, ponieważ jeżeli chcesz uzyskać trwały efekt w jakiejś dziedzinie powinieneś zadbać o wyrobienie ich w sobie. Sztandarowy przykład siły nawyków to efekt jojo występujący przy odchudzaniu. Ludzie potrafią stracić na wadze nawet bardzo dużo, dlatego, że są w stanie przez krótki czas odmówić sobie jedzenia i intensywnie ćwiczyć. Po skończeniu jednak takiego cyklu wracają do starych zwyczajów ? minimum ruchu i nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Jeżeli szukasz stałej zmiany inwestuj w nawyk.
III. Po trzecie to świadomość swoich zdolności i zasobów, które posiadasz. Czy wiesz jakie są Twoje silne strony, jakie posiadasz talenty, jakie posiadasz możliwości i szanse, a co Cię ogranicza. Czy wiesz, w czym jesteś dobry? Co może przynieść wartość innym? Jeżeli mówimy o zasobach to nie są to tylko zasoby materialne, ale też na przykład znajomości. Czy wiesz, czym się zajmują i w czym są dobrzy ludzie, którzy Cię otaczają? Czy wiesz, w czym możesz im pomóc a w czym oni mogą być pomocni Tobie?
IV. Role życiowe, które pełnisz to kolejna ważny aspekt. Zazwyczaj na tym poziomie większość z nas określa siebie mówiąc ?jestem nauczycielem, ojcem, wędkarzem, itd.?. W życiu pełnisz wiele różnorakich ról, część z nich wybrałeś całkowicie świadomie i koncentrujesz się na nich, na przykład Twój zawód, natomiast niektóre niejako zostały Ci nadane, ale czasem są dla Ciebie niedostrzegalne. Ilu z nas, na co dzień zadaje sobie pytanie jakim jest obywatelem swojego Państwa? Słyszałem kiedyś, że człowiek może być bardzo dobry w maksymalnie pięciu rolach. Nie mam na to naukowego dowodu, natomiast jestem w stanie na bazie mojego doświadczenia się z tym zgodzić. Wybór tego, co dla Ciebie najważniejsze najłatwiej zacząć od tego właśnie miejsca.
V. Wizja tego, co chcesz osiągnąć w każdej z ról to określenie swoich marzeń i pragnień dla każdej z nich. Może chcesz być wyjątkowym ojciem, bratem lub przyjacielem, może chcesz zostać zapamiętanym jako pasjonat i autorytet w dziedzinie, którą zajmujesz się zawodowo, a może chcesz stworzyć coś całkiem innego. Nie ma tutaj ograniczeń, co mógłbyś osiągnąć. Mając przed oczami obraz tego, do czego dążysz dużo łatwiej podejmiesz wiele decyzji i jednocześnie dużo łatwiej zmotywujesz się do działania.
VI. Marzenia i wizje najrozsądniej realizować wyznaczając sobie na drodze do nich konkretne cele. Czy wiesz, co konkretnie powinieneś zrobić, żeby posuwać się konsekwentnie w kierunku tego, co sobie wymarzyłeś? Jaki jest teraz dla Ciebie najważniejsza rzecz do osiągnięcia, kiedy ją osiągniesz i co się wtedy stanie? Jaki jest Twój plan na najbliższy rok, dwa lata, pięć? Co osiągniesz za 30 lat? Spisywanie i określanie celów to tak często pojawiająca się w wielu miejscach rada, że jako oczywista jest często ignorowana. Nie popełnij tego błędu. To jedno z najskuteczniejszych narzędzi, które masz do swojej dyspozycji.
VII. No i ostatecznie to, w jaki sposób realizujesz swoje cele. Jak dobrze radzisz sobie z planowaniem, zarządzaniem sobą, jakie rytuały stworzyłeś, które ułatwiają Ci osiągnięcie celu, wzmacniają Twoje dobre nawyki i jednocześnie pozwalają na zachowanie tego, co zdobyłeś do tej pory.

Gdzie zacząć? Najlepiej byłoby od początku, czyli od określenia swojej misji życiowej. Ale pracując samodzielnie może to być bardzo trudne, dlatego niestandardowo zaproponuję Ci inną drogę: zacznij od środka. Najłatwiej jest zacząć od określenia swoich ról życiowych. Jest to obszar na tyle intuicyjny, że nie powinieneś mieć z tym większych problemów. Kolejne w miarę intuicyjne obszar to określenie swoich umiejętności i silnych stron oraz zidentyfikowanie swoich nawyków. W miarę tego jak będziesz poznawać siebie takiego, jakim jesteś teraz, będziesz mógł przejść do wizji dla każdej z ról i do swojej misji życiowej.

Dużo tego. To prawda. I jeżeli do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym to nie jest to temat, który da się zgłębić w przeciągu jednego popołudnia. Z bardzo prostego powodu. Jesteśmy jednak mimo wszystko na tyle skomplikowanymi osobami, że trzeba nam poświęcić sporo czasu na dojście do ładu z tym wszystkim. Jednak naprawdę warto ten czas poświęcić, bo zaręczam Ci, że to będzie jedna z najlepszych inwestycji, które zrobisz w życiu ? zainwestujesz w siebie i zrobisz duży krok w kierunku realizacji siebie. I dobra rada na koniec. Jeżeli czujesz, że cię przekonałem i chcesz zacząć żyć świadomie to nie odkładaj tego na później tylko zrób pierwszy krok już dzisiaj, dzięki temu Twoje szanse znacząco wzrosną. Powodzenia.?

Ćwiczenia
Bardzo ważne tytułem wstępu: te ćwiczenia mają Ci pomóc w wykonaniu pierwszego kroku. Znajdziesz na pewno wiele dodatkowych artykułów, książek i materiałów w Internecie, które pozwolą Ci na głębsze zbadanie tematu i do tego zachęcam.
Kolejna bardzo ważna rzecz, to zacząć. Bardzo trudno byłoby zrobić te wszystkie ćwiczenia od razu. Dlatego nastaw się raczej na wykonywanie małych kroczków w drodze do celu. Nie przejmuj się też tym, gdy nie będziesz zadowolony z pierwszego efektu. Zawsze możesz to poprawić i praca nad sobą ma to do siebie, że polega na ciągłym ulepszaniu osiąganych efektów. Najważniejsze jest to, żeby zacząć, nawet gdy na początku spiszesz tylko to co przyjdzie Ci szybko do głowy. Nie musisz nikomu pokazywać tego co zrobiłeś, robisz to tylko dla siebie. Gdy już zaczniesz będzie Ci szło dosyć sprawnie.

Misja. Twoja misja opisuje to co pozostawisz po sobie i to w jaki sposób chcesz przejść przez życie. Pierwszą wersję możesz napisać w miarę szybko, z czasem będziesz ją poprawiał, tak, żeby dojść do wersji, która Cię usatysfakcjonuje. Metod jest wiele, natomiast ja na początek proponuję ją spisać. Możesz wykorzystać następujący szablon.
Jestem ?. ? napisz kim jesteś, jakie role życiowe i jacy ludzie są dla Ciebie najważniejsi
Celem mojego życia jest ?. ? co chcesz osiągnąć w życiu
Tytuł mojego życia to ?, dlatego, że ? – gdyby ktoś miał nakręcić film o Twoim życiu jaki byłby tytuł, dlaczego właśnie taki?
Moją pasją jest ? – co lubisz robić, co daje Ci siłę do działania
Moim osobistym motto jest ? – czy jest jakiś cytat, który określa twoją filozofię życiową, według, której żyjesz. Dlaczego?
Jestem osobą, którą inni ? – jak chcesz być widziany przez innych, jaki chcesz być dla nich?
Na co dzień ? – co robisz, żeby realizować swój cel
Aby osiągnąć moją misję będę ? – co zrobisz, żeby nie zapomnieć o swojej misji.

To jedno z ćwiczeń, które dało mi najwięcej. Warto zrobić je, gdy jesteś zrelaksowany i masz czas dla siebie. Nie uda się go wykonać dobrze, gdy spróbujesz go zrobić w dniu, w którym myślisz, że nic Ci się nie udaje. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć o nim myśleć już teraz.

Nawyki. Na początek stwórz sobie listę nawyków, których chciałbyś się pozbyć, czyli na przykład nałogów, odkładania spraw na później, spędzania zbyt dużo czasu przed telewizorem. Kolejna lista to dobre nawyki, które w sobie wyrobiłeś i które pozytywnie wpływają na Twoje życie, takie jak sumienność, regularne telefony do domu, pozytywne podchodzenie do rozwiązywania problemów. Te zdecydowani chcesz utrzymać. Ostatnia lista to nawyki, które chcesz zdobyć, na przykład zdrowe odżywianie się, regularne ćwiczenia fizyczne, planowanie dnia.

Bardzo istotna jest lista nawyków, które już posiadasz. Bardzo często koncentrujemy się na tym, co jest negatywne i czego chcemy się pozbyć lub też to, czego nowego chcemy się nauczyć i przez to tracimy pozytywne zwyczaje. Wiedząc, co już posiadasz, będziesz na to zwracał pilniejszą uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Najlepiej pozbyć się niepożądanego nawyku starając się wyrobić w sobie nowy pozytywny. Na przykład zamiast pozbywania się nawyku podjadania pomiędzy posiłkami pracuj nad nawykiem regularnego odżywiania się. Wyrobienie nawyków zajmuje sporo czasu, najczęściej przez jakiś czas powinieneś świadomie pilnować, czy zachowujesz się tak jak byś chciał. Dosyć popularny jest 30 dniowa próba. Zakładasz sobie, że sprawdzisz jak się będziesz czuł z nowym nawykiem w ciągu miesiąca. Nie jest to przesadnie długi czas, ale wystarczający w ogromnej większości przypadków. Po tym czasie nawyk powinien się utrwalić, a Ty wiesz, czy to Ci odpowiada.

Zasoby/Zdolności. Bardzo dobrym ćwiczeniem dla określenia swoich zasobów i zdolności jest analiza SWOT, czyli silnych i słabych stron, szans i zagrożeń (ang. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats). W tym przypadku tworzysz cztery listy, w których wypisujesz poszczególne elementy. Silne strony określają Twoje zdolności i umiejętności. Nie krępuj się niczym i wypisz wszystko, co potrafisz robić, nawet to, co robisz hobbystycznie, bo to także tworzy Twoją wartość. Słabe strony to obszary, które Cię ograniczają w realizacji Twoich zamierzeń, na przykład brak systematyczności, nieumiejętne zarządzanie czasem. Szanse to wszystko, czego powinieneś szukać, żeby zwiększyć swoje szanse osiągnięcia sukcesu, mogą to być wydarzenia branżowe, na których możesz zaprezentować swoją ofertę, konkursy, które dadzą Ci na przykład możliwość zdobycia pieniędzy na otworzenie własnego biznesu, może to być interesująca oferta poszerzenia  Twoich umiejętności. Zagrożenia określają co może Cię powstrzymać na drodze do celu, na przykład brak systematyczności może doprowadzić do tego, że nie uda Ci się przygotować dobrze do ważnego spotkania i tym sposobem stracisz dobrego klienta. Silne i słabe strony są dużo bardziej namacalne, podczas gdy szanse i zagrożenia wymagają bardziej abstrakcyjnego myślenia. I szczerze mówiąc, najlepiej gdybyś skoncentrował się na szansach. W tym ćwiczeniu najpierw wypisz wszystko, co Ci przyjdzie do głowy, a dopiero później odfiltruj nie pasujące lub nieistotne elementy.

Role życiowe. Określenie ról życiowych jest w miarę prostym ćwiczeniem na początek. Zazwyczaj dotyczą one najbliższych dla Ciebie osób, zatem możesz być ojcem, dziadkiem, synem, bratem, przyjacielem. Twoją rolę określa też to, czym się zajmujesz zawodowo, jakie masz hobby. Zatem może jesteś studentem, pracownikiem albo prowadzisz własną firmę, możesz być pasjonatem jakiejś dziedziny. Weź sobie kartkę papieru lub usiądź przed komputerem i na początek wypisz sobie wszystkie role, które przychodzą Ci do głowy. Później z tej listy wybierz te, które dla Ciebie znaczą najwięcej. Nie musisz ich szeregować w żadnej hierarchii, ważne, żebyś ograniczył listę. Na początek do 5-7 elementów. Gdy to zrobisz dodaj sobie do listy jeszcze cztery dodatkowe elementy. To jak dbasz o swoją kondycję fizyczną (regularne ćwiczenia), umysłową (nauka nowych rzeczy, zdolność do koncentracji), duchową (poczucie celu, misja życiowa) i społeczną (interakcje z innymi ludźmi). Są to cztery obszary, o które warto dbać, żeby utrzymywać się w generalnie dobrej, wszechstronnej formie. Na pewno zetkniesz się z tym tematem jeszcze nie raz. Tak stworzona lista określa to, na które z obszarów otaczającej Cię rzeczywistości chcesz mieć wpływ i jest to punkt wyjścia do dalszych ćwiczeń.

Wizja. Do tego ćwiczenia powinieneś mieć spisane już swoje role życiowe. Teraz czas na najprzyjemniejszą część. Wybierz jedną z ról, nad którą chcesz pracować. Możesz uwolnić swoją wyobraźnię i stworzyć w głowie obraz tego, co osiągniesz w wybranej przez Ciebie roli. Im więcej emocji będzie towarzyszyć Twojej wizji tym lepiej zapadnie Ci ona w pamięć i będzie skuteczniejsza. Podstawowy sposób to spisanie na papierze wizji dla każdej z ról. Wyobraź sobie, że osiągnąłeś sukces w życiu. Odpowiedz sobie na następujące pytania: Jak się czujesz będąc spełnionym w Twojej roli? Jak wygląda Twój dzień? Jak inni zachowują się w stosunku do Ciebie? Jak Ty zachowujesz się w stosunku do nich? Po czym można poznać, że osiągnąłeś sukces? Rozpoznasz, że dobrze zrobiłeś to ćwiczenie, gdy czytając to, co napisałeś będziesz czuł impuls do działania, motywację do realizacji swojej wizji i będziesz zadowolony z obrazu, który widzisz oczami wyobraźni.

Jeżeli masz ochotę na bardziej plastyczne przedstawienie swojej wizji możesz pokusić się o stworzenie tablicy wizualizacyjnej, na której umieścisz obrazy, zdjęcia, hasła, które będą przedstawiały Ciebie jako człowieka sukcesu. Możesz też pójść o krok dalej i stworzyć tak zwany ?mind-movie?, czyli dynamiczną prezentację multimedialną, która dodatkowo jest w stanie podnieść adrenalinę i poziom motywacji. W Internecie znajdziesz sporo materiałów na ten temat. Również na moim blogu.

Cele. Cele powinny wynikać z Twojej wizji przyszłości dla danej roli. Gdy już wiesz, co chcesz osiągnąć, widzisz to i czujesz, czas na przełożenie obrazu na konkretne działanie. Dobrym ćwiczeniem jest rozłożenie sobie planowania dojścia do celu na następujące okresy. 1-2 lata, 5 lat, 30 lat. Dlaczego tak? Ponieważ bardzo trudno jest przewidzieć jak zmieni się sytuacja w długim okresie, dlatego cel 30-letni to założenie, że do tego momentu najpóźniej osiągniesz swoją wizję. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś ten czas przyspieszył :). Perspektywa 1-2 lat jest natomiast na tyle krótka, że umożliwia planowanie z dużo większą dozą prawdopodobieństwa. Najważniejsze jednak w tej koncepcji jest to, że zaczynasz planowanie tego, co osiągniesz mając przed oczami swój ostateczny cel ? wizję. Potraktuj to ćwiczenie jak robienie noworocznych postanowień, z tą różnicą, że razem powinny prowadzić Cię do osiągnięcia Twojego marzenia.

_ _ _ _ _

Mariusz Kapusta
Ekspert Zarządzania Projektami, Autor, Coach

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij